خستگی نوزاد

 ممکن است یک دقیقه‌ی پیش به شما و نوزادتان خیلی خوش می‌گذشته اما الان نوزاد گریه می‌کند. مگر چه اتفاقی افتاده؟ شاید نوزاد شما به نهایت برانگیختگی (خستگی نوزاد) رسیده و با گریه به شما اعلام می‌کند که به استراحت نیاز دارد.

نوزادان روش‌های منحصر به خود را برای پاسخ به محرک‌هایی مثل نور، صدا، لمس شدن و فعالیت دارند. برخی نوزادان گنجایش دریافت محرک‌های زیادی را قبل از رسیدن به مرحله‌ی ناراحتی دارند. اما برخی دیگر به سرعت با حجم کمی از محرک‌ها (مثل نور زیاد اتاق) از پا در می‌آیند. هیچ چیزی به معنی غلط و درست در این مورد وجود ندارد. توانایی یک نوزاد برای مدیریت محرک‌ها به انعطاف‌پذیری او بستگی دارند.

برخی از علائم خستگی نوزاد :

  • به عقب چرخاندن سر
  • خم کردن پشت
  • بستن چشم‌ها یا به خواب رفتن
  • گریه کردن
  • نق زدن
  • سکسکه کردن

وقتی این علائم را دیدید، اجازه دهید کودک کمی استراحت کند. اسباب بازی‌هایش را کنار بگذارید و به آرامی برای او شعر بخوانید. اگه هنوز احساس آرامش نمی‌کند فقط در سکوت او را در آغوش بگیرید. به خاطر داشته باشید که ارتباط چشمی هم گاهی برای نوزاد محرک زیادی به حساب می‌آید، پس فقط تکیه دادن به سینه‌ شما می‌تواند بهترین حس برای او باشد. البته همه این فعالیت‌ها به نوعی آزمون و خطا هستند.

اگر نوزاد برای استراحت کردن در حال بازی به خواب رفت اجازه دهید تا چرتی بزند. تمام این فعالیت‌ها در جهت کاهش محرک‌هایی مثل نگاه، صدا، لمس شدن و حرکتی است که او تجربه کرده. این کار به او فرصتی برای آرام شدن و برگشت به حالت اول می‌دهد.

زمانیکه نوزاد شما آرام شد و با چشم‌های براق به چشم‌های شما خیره شد، دست و پاهایش را تکان داد، به سمت شما چرخید یا صداهایی از خود تولید کرد، خواهید فهمید که برای دوباره بازی کردن آماده است. مشاهده‌ عکس‌العمل‌ها و پاسخ به محرک‌ها، اطلاعات بسیار خوبی به شما می‌دهد. از این طریق خواهید فهمید که کودک شما از چه حد بازی کردن لذت می‌برد، چه زمانی نیاز به استراحت دارد و چگونه زمانیکه پریشان می‌شود باید او را آرام کنید.

اگر به سرعت متوجه تمام این اطلاعات نشدید نگران نشوید. درک نیازها و خلق و خو نوزاد نیاز به زمان دارد. در نهایت هر دو شما همدیگر را بهتر خواهید شناخت.

گرفتن ناخن نوزاد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست