تن آرامی

۵ سال به بالا

اهداف رشدی  ◄ جسمی-حرکتی(آرام شدن) پرورش قدرت تجسم

روش اجرا       ◄ کارعملی

وسایل لازم     ◄ ندارد

تن آرامی روشی است برای کاهش اضطراب و ایجاد آرامش. بهتر است والدین با این روش آشنا شوند و آن را برای خود و کودکان به کار برند. ساده­ترین تمرین تن­آرامی به شرح زیر است:

مرحله اول: آمادگی

از کودکتان بخواهید در مکان مناسب و لباس راحت به پشت بخوابد و پاها را کمی از هم باز کند و دست­ها را با فاصله کمی از بدن قرار دهند.

مرحله دوم: کشش عضلات

از کودک بخواهید دست­ها را بالای سر ببرد و بدن خود را خوب از بالا به پایین بکشد.

مرحله سوم: آرامش

از کودک بخواهید چشم­هایش را ببندد، دست­هایش را باز و با فاصله در کنار پاهایش قراردهد و به بدن خود توجه کند. از او بخواهید به آنچه می­گویید گوش کند تک تک اعضای بدن را نام ببرید و از او بخواهید آن عضو را شل و رها کند. به کودک بگویید سعی کند بدن خود را مثل توپی که در بغل می­گیرد حس کند. مثلاً دست راست را نام ببرید و از کودکان بخواهید فقط به آن توجه کند. از انگشتان شروع کنید و به ترتیب فرمان شل شدن را خوب درک کند، برای او آب شدن یخ را مثال بزنید. توجه کودک را به تفاوت دست راست که شل و رها شده با دست چپ جلب کنید. سپس به همین ترتیب عضلات صورت، گردن، قفسه سینه و … را تا انگشتان پا نام ببرید و فرمان شل کردن هر یک را بدهید.

مرحله چهارم: تنفس

در این مرحله، از کودک بخواهید که با توجه به تنفس خود، بدنش را شل کند. به او بگویید با هر نفسی که می­کشد بدن خود را آرام­تر و شل­تر و سبک­تر کند. در این مورد نیز می­توانید مثال­هایی بزنید. سبک شدن بادکنک، بالا رفتن بادکنک و …

مرحله پنجم: تصویرسازی ذهنی

در پایان می­توانید تصویرسازی ذهنی را با کودک اجرا کنید.

مراحل بالا نیاز به تمرین و تکرار دارد تا کودک بیاموزد و انجام دهد اگر در ابتدا تمام مراحل را نتوانستید با کودک انجام دهید نگران نشوید به او و خودتا زمان بدهید تا کم کم بتوانید تمام مراحل را انجام دهید.

 

دکتر فاطمه قاسم­زاده

تن آرامی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست