خواب زمستانی حیوانات

روزهای یکشنبه هر هفته با هم یکی از فعالیت های رشدی را تمرین میکنیم. برای این هفته فعالیت خواب زمستانی حیوانات را آماده کرده ایم که تقدیم حضور می گردد.

گروه سنی هدف : کودکان ۴ سال به بالا
اهداف رشدی فعالیت: شناختی (شناخت حیوانات و آشنایی با فصل­ها) پرورش خلاقیت
روش اجرا: بارش فکری خلاق، نمایش
وسایل لازم: تصاویر حیواناتی که در زمستان می­خوابند (به راحتی می­توانید از سایت­های اینترنتی به دست بیارید)، روسری، کلاه، ملافه

با نشان دادن تصاویر حیوانات زمستان خواب مثل خرس، لاک­پشت، تمساح و برخی از انواع مارها و گفت­وگو با کودک در مورد آن­ها، چند پرسش خلاق طرح کنید. پرسش خلاق پرسشی است که پاسخ درست یا غلط ندارد و کودک با تصور و تخیل به آن پاسخ می­دهد، مثل:

  • به نظر شما، اگر انسان­ها زمستان خواب بودند چه وضعی پیش می­آمد؟
  • اگر تو زمستان خواب بودی، دوست داشتی در کجا بخوابی؟ جنگل، دریا، غار، کوه، خانه…؟ چرا؟
  • وقتی از خواب بیدار می­شدی، دوست داشتی چکار کنی؟

سپس بر اساس این سؤال­ها نمایشی ترتیب دهید. کودک بر مبنای جایی که دوست دارد در آن بخوابد فضای خواب خود را با وسایل نمایش آماده کند (می­توانید از وسایل ساده استفاده کنید و شما هم با کودک همراه شوید). آن­گاه وقتی زنگولهای را به صدا در می­آورید، به خواب بروید و دوباره با صدای زنگوله، در پایان زمستان و آغاز بهار، با حرکات خلاق خود از خواب بیدار شوید.

همراه با کودک و به رهبری او خواب زمستانی حیوانات را به نمایش درآورید. می­توانید از کارتن برای درست کردن لانه حیوانات استفاده کنید. می­توانید برای جذاب شدن نمایش عکس حیوانی را که انتخاب کردید نقاشی کنید و به صورت ماسک یا آویز گردن از آن استفاده کنید.

دکتر فاطمه قاسم­زاده

بازی مسواک زدن
اﻧﻮاع وﺳﺎﯾﻞ ﺑﺎزی ﮐﻮدﮐﺎن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست