چگونه والدین پرخاشگری کودکان خود را بدون سختگیری زیاد به اعتدال می‌رسانند و هدایت می‌کنند؟ درحالی که هیچ راه‌حل حتمی و دقیقی وجود‌ندارد، در اینجا ۱۲ پیشنهاد برای کمک‌های احتمالی به نیاز‌های کودکتان طرح شده است.

۱) محدود کردن بخشی از دوست داشتن است

به خاطر‌داشته باشید هرچه کودک بزرگتر می‌شود اینکه حس کند دوستش دارید و به او اهمیت می دهید بر پذیرش او از راهنمایی‌های شما تاثیر دارد. کودکانی که حس می‌کنند کسی آنها را دوست دارد، بیشتر وقت‌ها می‌خواهند با پذیرش دستورات والدین آنها را خوشحال کنند. کودک را تحت سختگیری‌های معقول قرار‌دادن هم بخشی از دوست داشتن اوست درست مثل بازی‌کردن، رسیدگی و برآورده‌کردن نیازهایش.

۲) سعی‌کنید علت رفتار پرخاشگرانه‌ی کودک خود را پیدا کنید.

از خود بپرسید چه اتفاقی او را تا این حد عصبانی کرده، رفتار شما یا دیگری یا مسئله‌ای دیگر در همان موقعیت؛ شاید او خسته است یا از نظر فیزیکی حال خوبی ندارد. تعجیل کردن، به‌تندی رفتار کردن، بی‌توجهی به خواسته‌های او، حتی ناتوانی در انجام کاری با اسباب بازی یا حرکت فیزیکی اغلب حس ناامیدی و عصبانیت را در او ایجاد می‌کند که به پرخاشگری منجر می‌شود.

۳) از دانسته‌های خود استفاده کنید.

 در مورد خلق و خو، حرکات، علایق و حساسیت‌های کودک، دانسته‌های خود را به کار بگیرید. برای مثال اگر میدانید که در اوایل صبح تحریک‌پذیر یا بداخلاق است یا وقتی گرسنه و خسته می‌شود غیرقابل کنترل است، باید در این موقعیت‌ها از کنترل کودک صرف‌نظر کنید.

۴) شفاف رفتار کنید.

به کودک خود در شرایط مشخص بگویید که از او چه انتظاراتی دارید ( اما برایش سخنرانی نکنید). کودک علاوه بر حرفی که می‌زنید از لحن صدای شما هم ناراحتیتان را درک خواهد کرد. خیلی مهم است که در مورد بی‌میلی خود شفاف باشید. اگرچه، سخنرانی‌های طولانی و توقعات بیش از حد معمولا اثر معکوس دارند. ممکن است وقتی به کودک ۳ ساله‌ی خود می‌گویید که اگر برادر کوچکتر خود را بزند تا دو هفته نمی ‌تواند تلویزیون تماشا کند ناراحت شود اما بعید است که درک کند و رفتار خود را مدیریت کند. اما دلیل بهتر این است که شما نمی‌خواهید او برادر خود را بزند زیرا اینکار درد دارد. اثربخش‌ترین پیام برای او این است که شما رفتارش را دوست ندارید. این باعث می‌شود که هر کودک خردسالی که رفتارش از طرف والدین تائید نمی‌شود بخاطر داشته باشد که حتی اگر والدین رفتارش را دوست ندارند اما خود او را دوست دارند.

۵) با دقت نظارت کنید.

زمانیکه کودک خردسال شما با دیگر کودکان بازی می‌کند، با دقت آنها را زیر‌نظر بگیرید اما زیاد اطراف آنها پرسه نزنید. هرنوع کشمکش و دویدن یا تقسیم اسباب بازی می‌تواند به سرعت تبدیل به یک درگیری جدی بین کودکان شود و ممکن است در این شرایط آنها به داوری شما نیاز داشته باشند. اگرچه، گاهی اوقات باید این فرصت را به کودکانمان بدهیم تا خودشان از پس مسائل خود بربیایند. البته سن‌های مختلف شرایط متفاوتی را ایجاب می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این قسمت نباید خالی باشد
این قسمت نباید خالی باشد
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست